./fotky/Digitalni fotky 2010A - Thajsko/

Předmluva k roku 2010A Thajsko -jihKdyž jsem pročítal - po roce - předchozí předmluvu k roku 2009, zjistil jsem, že jsem v roce 2009 zapomněl zmínit jednu velmi důležitou událost v mé fotografické činnosti, a to tu, že jsem před koncem roku 2009 , (abych ještě stihnul předvánoční, větší zájem o koupi knih) , uspěchaně vydal vlastním nákladem, ze svých finančních prostředků, novou obrazovou publikaci o Průhonickém parku, jako druhé, vylepšené vydání mé první knihy z roku 1981. Koncipoval jsem ji, kvůli větší prodejnosti, jako fotografického průvodce parkem .

Dnes, po více než jednom roce, kdy je kniha v prodeji, jednak v pokladně Průhonického parku, jednak na naší veterinární klinice v Průhonicích a jednak ve vybraných, pražských knihkupectvích firmy Kanzelsberger, musím konstatovat, že nakladatelé měli dobrý odhad její prodejnosti (spíše neprodejnosti), když odmítali knihu vydat. Prozatím nesu ztrátové náklady jenom za tisk a svázání knihy ve výši skoro 300.000 Kč (bez autorského honoráře za několikaletou práci na knize) sám, ze svých finančních prostředků. To je fakt, se kterým se musím smířit, i když fotky v knize mají - podle mne -vysokou úroveň hlavně kompoziční - krajinářskou, (což není zase u fotek z parku tak velikým uměním, stačí jenom reprodukovat z patřičného odstupu a směru záběr a hezká krajinářská fotka je na světě).

Možná, že kvalitu fotek v knize někteří kritici označí , často německými kritiky pejorativně používaným pojmem jako Postkartenstil , čili pohlednicovým stylem. Ale kladu v této souvislosti otázku, mají snad pohlednice vypadat nějak „upraveně“, aby dělaly dojem „umění“ , vždyť to by je nikdo nekupoval , když s nekupuje ani má kniha plná těchto pěkných „pohlednicových“ záběrů, které určitě nejsou kýčovité. . Prostě zájem o obrazové publikace - oproti 80. létům minulého století - významně poklesl. A to i tehdy, jsou-li koncipovány jako praktických 10 procházek parkem, s velmi hodnotnou mapou, parku, ve které jsou vyznačeny všechny jeho orientační body, vodní toky  se směrem jejich toku a rybníky , všechny jezy na potocích , všechny výhledy v parku a všechny významné stromy a louky a stavby. Těší mne jenom jistota, že další vydání knihy za těchto tristních podmínek zcela určitě už nevyjde a moje kniha bude skoro se stoprocentní jistotou poslední obrazovou publikací o parku.

Dá se předpokládat, že se nenajde už nikdo jiný, kdo by byl ochoten vydat prostředky na podobnou knihu raději než na příklad na nákup mobilního telefonu posázeného diamanty, nebo závodního vozu Ferari nebo Maserati, se kterým se stejně na našich dálnicích nesmí jezdit rychleji než. stotřicetikilometrovou rychlostí, které dosáhne už dnes jakýkoliv, byť ne závodní, ale jen cestovní automobil. Zdá se, že lidé nakupující takové „zbytečnosti“ mají potřebu prezentovat na veřejnosti viditelně své nadměrné bohatství. Na rozdíl od nich já vidím „své pomyslné bohatství“ v uskutečnění činu, který má mnohem trvalejší a cennější hodnotu už jenom z toho důvodu, že uchová nádheru parku alespoň ve fotografiích pro případ , že by park jednou stihla třebas větrná smršť, která u našich sousedů na Slovensku zničila navždy Tatranský národní park. Domnívám se, že v případě zničení Průhonického parku nějakou přírodní katastrofou, pokud bude kniha ještě v prodeji, její cena naroste do astronomické výše a stane se dobrou finanční základnou pro zajištění majetku potomků.

Na závěr mého povídání o obrazové publikaci Průhonický park musím konstatovat, že bych další knihu o parku tak neuspěchal (z obavy před mým odchodem do věčných lovišť), poněvadž se mi archiv fotek z parku za poslední rok rozrostl o další , mnohem lepší záběry , hlavně za nádherného podzimního a zimního počasí roku 2010. Návštěvníci mého WEBu si mohou tyto fotky prohlédnout na WEBu v následující části Roku 2010B - Česko, i když knižně už nikdy nevyjdou. Jsem si jist , že těmito fotkami z roku 2010 jsem znovu potvrdil skutečnost, že park byl ohodnocen titulem světové dědictví UNESCO zcela oprávněně. Kromě toho jenom fotky z roku 2010 z podzimního a zimního parku viditelně potvrzují můj názor už prezentovaný před tím v knize:

Průhonický park je lokalita, ve které může fotograf vyfotografovat na 1 m2 největší počet nejrůznějších krajinářských záběrů ve všech ročních obdobích

Ale nyní už mým fotkám z jihu Thajska, které popisuji v podobě textu, který by mohl zajímat hlavně NAKLADATELE, pokud by chtěli vydat stručný popis mé cesty po jižním Thajsku s celkem 321 fotkami z cesty podle mnou u Ochranné organizace autorské patentovaného popisu, v jakém jsou popsány i procházky v mé knize Průhonický park, fotografický průvodce.

Moje níže popsané zkušenosti plynou z cesty kolem ostrova Phuket a z jižního Thajska, od tohoto ostrova, severně podél hranic s Birmou až k městu Phetchaburi, a z cesty odtud zpět.Velikost procestované krajiny odpovídá, alespoň , co se vzdušné délky trasy týče, zhruba cestě z Prahy do slovenského Popradu a zpět (= 560 km k severu a 560 km zpět, k jihu). Jak jsem vlastně tuto cestu podnikl v lednu a únoru roku 2010, během třítýdenního výletu do Thajska v době od odletu 27.01.2010 z Frankfurtu v NSR až k příletu zpět do Frankfurtu dne 18.02.2010.

Když mne jednoho dne oslovil syn s prosbou, abych hlídal v době jeho plánované nepřítomnosti kliniku, že odlétává s kolegou na třítýdenní výlet do Thajska, zaútočil jsem na jeho city a řekl nějak podobně: „Člověče a to mne nemůžeš vzít v mých 78 letech věku s sebou na můj asi už poslední exkluzivní výlet na skoro severní konec jižní polokoule světa? Víš,že posledně jsem byl na podobném výletě, ale delším, tříměsíčním, na jižní polokouli , kdy jsem procestoval Austrálii a oba ostrovy Nového Zélandu v roce 2001, ( viz popis výletu a fotky na WEBu www.fotkymotl.net z roku 2001) a to mi bylo už skoro 70 let?“ Můj útok na city zapůsobil, syn se zeptal kolegy, zda mu nebudu vadit jako třetí společník, který slibuje, že si v Thajsku půjčí auto a bude svým obvyklým způsobem poznávat alespoň jih Thajska a bude se válet po slunných plážích Andamanského moře jenom v nejnutnějším případě. Kolega syna souhlasil, byly objednány letenky a základní pobyt ve čtvrti Patong na ostrvě Phuket na jihu Thajska.

Mapový materiál jsem zakoupil v Praze a také několikasetstránkové knižní průvodce, z nichž německý - vždy můj oblíbený -průvodce Baedeker prohrál soutěž s lepším překladem do češtiny z řady Lonely Planet z pražského nakladatelství Svojtka a Co. Prolistoval jsem i tenčí průvodce v češtině a vytiskl plán cesty po jižní části Thajska až po severní město Phetchaburi. Navštívit Bangkok jsem neměl v plánu, navštívil jsem ho už v roce 2001, po návratu z Nového Zélandu v době mezipřistání na cestě do Evropy a vřele návštěvu Bankkoku doporučuji, hlavně kvůli jeho nádhernému komplexu královského paláce ( viz popis výletu a fotky z Bangkoku: 25513R až 25630R na mém WEBu www.fotkymotl.net z roku 2001)

Už při přípravě cesty z těch několika průvodců jsem si všiml, že názvy měst a lokalit se v různých mapách a průvodcích velmi různě transkribují do evropské :´“latinky“ , pravděpodobně, aby zněla co nejblíže „foneticky“ thajské řeči.

Co říci stručně o mých zkušenostech z třítýdenního pobytu v Thajsku? Thajsko je nádherná země, s překrásnou tropickou přírodou a nádhernými stavbami budhistických chrámů, velmi čistých a s upraveným okolím,  s vodopády s vymletými obřími hrnci od kamenů, které ale mimo období dešťů vedou málo vody a dovolují omezenou představu, kolik vody po jejich několik set metrových stupních v období dešťů se řine jejich koryty. Thajsko je „zaslíbená“ země fotografů, kteří tam v období mimo období dešťů mohou fotografovat (v lednu/ únoru) nepřetržitě od rána do pozdního večera. Sluníčko svítí celý den a když se někdy přižene nějaký mrak, jenom oživí tmavě modré nebe, ze kterého neprší, a za chvíli mrak odfoukne větřík a obloha je opět bezvadně čistá a slunná. Dnes již obrovské horko, neničí digitálními fotografy už nepoužívaný analogový filmový materiál v analogových kamerách.

-- -

U příležitosti této zmínky k fotografování v Thajsku musím ale předložit fotografům a také fotografickým časopisům , které na moji následující poznámku nereagovaly a asi poroto zruším jejich předplatné, poněvadž reklamu si mohu aktuálně na nejrůznější novinky vyhledat na internetu a za reklamu nedostávám zaplaceno já, ale vydavatel, kterému svým předplatným nemíním přispívat na výrobu jeho časopisů. Fotočasopisy jsou informačně „vyhořelé“ a referáty o „umělcích“ , kteří přetrpěli školení na odborných i vysokých fotografických školách a jejich „umělecké“ výplody v časopisech mne málo , až na výjimky, oslovují.

Na cestu, o které jsem přepokládal, že mi nebudou stačit mé paměťové karty jsem se vybavil už z domova alespoň dvěma 8 GB paměťovými kartami Kingston . Během fotografování v Thajsku se začalo na aparátu Canon 5 D najednou, za obrovského vedra, později plést číslování, takže jsem ho musel dvakrát během pobytu obnovovat od jiného aparátem nabízeného čísla, což samozřejmě nepřispělo k chronologickému přehledu ve fotkách. Ještě, že ve svém archivu udržují zvláště chronologické číslování analogového archivu s písmenem R nebo digitálního archivu s písmeny D a P za číslem a tato moje čísla si zapisuji při fotografování na pomocné papíry, takže chronologické pořadí fotek jsem zachoval, i když čísla fotek nabízená fotoaparátem byl zmatečná, přeházená a tudíž nikoliv chronologická. Ačkoliv karty nebyly zaplněné úplně , objevila se na displeji zmatečná hlášení , mimo jiné také, že karta „nebyla zformátována“. Když jsem chtěl přenést s pomocí mé čtečky karet (z počátku digitální éry) nafocené fotky do note booku, čtečka snímky nereprodukovala, ale snímky se reprodukovaly na displeji fotoaprátu po vložení karty do slotu pro kartu na fotoaparátu. Domníval jsem se, že chyba vězí ve čtečce karet, i když tato reprodukovala snímky z paměťových karet o kapacitě 512 MB bez problémů. Zakoupil jsem v Thajsku ještě další dvě čtečky o kapacitě 8 GB, ale ani jedna nadále nereprodukovala nafocené fotky, které se ale přesto reprodukovaly na displeji fotoaparátu. Navštívil jsem i místního, thajského fotografa s prosbou, aby mi data zachránil a důrazně jsme ho upozorňoval neomylným l máváním oběma rukama před jeho obličejem, aby se nenechal zmást tím zmatečným hlášením, že paměťová karta nebyla zformátována - a co on udělal : kartu zformátoval, čili zničil jí obsah. Byl jsem na pokraji nervového zhroucení nad tím, že veškerá práce ve vedru s fotografováním je fuč.. Kvůli možné ztrátě již nafocených fotek jsem pak opakoval návštěvu „ztracených“ lokalit při cestě zpět, k jihu, na ostrov Phuket a znovu tyto lokality už po druhé nafotil.Při této příležitosti upozorňuji na zkušenost z Thajska a pak i z Průhonic, čistě fotografického rázu. Dávejte

POZOR na HRABIVÉ OBCHODNÍKY, kteří vydělávají na naší blbosti . Když jsem se vrátil z Thajska do Prahy, našel jsem firmu, která se zabývá obnovováním ztracených dat a ta za „ pakatel“ 600 Kč fotky z karty obnovila a předala mi je na DVDečku dokonce s nalepenou mojí fotkou z mých fotek na kartě.

Když jsem na podzim fotil Průhonický park několik dní za sebou a opět použil paměťovou kartu o 8 GB, historie se opakovala. Navštívil jsem prodejnu, která neměla velkou návštěvnost a zapředl jsem debatu s prodejcem o tomto pro mne těžko vysvětlitelném problému , že moje čtečka nepřečte karty o kapacitě 8 GB a jeho čtečka to bez problémů udělá. Prodejce mi nabídl, že oni obnovují data ne za 600 Kč, ale dokonce jenom za 200 Kč To vzbudilo mé podezření a nabídl jsem mu, , že tu jeho kartu odkoupím, abych si nemusel nechávat moje obrázky za předraženou cenu přečíst a předávat přečtené na DVDečku (po každém fotografování na 8 GB kartu) a mohl si přečíst fotky s pomocí jeho karty sám. Teď už prodejce nemohl mlžit a musel vyrukovat se zatím utajovanou informací , že čtečku , která umí přečíst 8 GB karty nají dokonce u nich v prodeji a tak jsem konečně získal čtečku, jejíž cena se rovná třetině ceny za první přečtení a celé ceně za nabízené druhé přečtení u dvou navštívených „obnovovatelů“ dat.

Předávám tedy tuto informaci ostatním kolegům fotografům, kteří ještě vlastní, jako já, čtečky karet z nedávné prehistorie digitální fotografie a přeji všem, aby se nenechali oblbovat, jako jsem to zažil já, nepoctivými obchodníky. A doporučuji všem fotočasopisům, i nejprestižnějšímu fotočasopisu Foto Video aby uveřejnily podtrženým a tučným textem následující větu.

MÁTE-LI JEŠTĚ HODNĚ STAROU ČTEČKU PAMĚŤOVYCH KARET NA PAMĚŤOVÉ KARTY O KAPACITĚ 512 MB NEBO JEŠTĚ NIŽŠÍ , KUPTE SI NOVOU ČTEČKU, KTERÁ PŘEČTE I KARTY O KAPACITĚ 8 GB ANEBO JEŠTĚ YVŠŠÍ A NEVYHAZUJTE PENÍZE ZA OBNOVU DAT.

Pevně věřím, že čtenáři by takovou větičku s vděčností uvítali a rádi vyměnili za např. 28 celostránkových reklamních inzercí v už zmíněném časopisu Foto Video z prosince 2100, z nichž mnohé nemají vůbec žádnou spojitost s fotografováním nebo video natáčením. V mém případě by tato včas uveřejněná větička ušetřila mé osobě sumu rovnající se celoročnímu předplatnému časopisu Foto Video a ještě by mne zbavila starostí a obav o „ ztracený“ nafocený materiál, nehledě na  nervový šoku, který mi ztráta dat způsobila. Nepoctivým obchodníkům by pak znemožnila šidit neinformované zákazníky.

- - - -

Ale zpět k mým dalším zkušenostem z Thajska. V Thajsku je mnoho jeskyní, jak při mořských plážích, tak na úbočích kopců,. ke kterým vedou strmá schodiště o několika stech schodech (= 04045 až 04048 a 04232) , stejně tak jako k velkým vodopádům. Skoro v každé, i když do přírody otevřené a tím volně přístupné jeskyně je umístěna mnohdy pozlacená socha Budhy sedícího nebo ležícího, nebo meditujícího, nikdy ne klečícího, jak jsou zvyklí u našich svatých a apoštolů evropští křesťané, někdy i v několika podáních Budhy. Na nápadně vysokých kopcích jsou umístěny obrovské sochy dokonce betonových Budhů zvaných Big Budha. Jeden z nich je také na ostrově Phuket.(= 03394)

V otevřených jeskyních u moře visí ze stropu pokroucená skalní „ramena“ ve formě kamenných „stalaktitů“ o které se mohou procházející turisté poranit.( = 03582) V okolí chrámů se pohybují opice, které jsou krmeny banány zakoupenými od turistů a některým se za to „odvděčují “ tím, že trhají z jejich aut gumové součást stěračů a rozcupují je na kousky ( = 03620), jak jsem toho byl dvakrát za tu dobu svědkem . U některých chrámů se pohybuje i smečka psů, z nichž někteří jsou viditelně nemocní a napadeni parazity (hlavně viditelným kožním svrabem), ale přesto v přijatelném výživném stavu..

Nápadné je vedení elektrického proudu a telefonních, spojovacích drátů podél střech domů v ohromném množství několika smotaných svazků drátů, které by u Evropana budily strach, z požárů střech domů. Totéž mi bylo nápadné už i v hlavním městě Bangkoku. Thajští elektrikáři a opraváři telefonních linek musí být velmi schopní, když se v tomto virvalu drátů vyznají . Na chodnících jsou volně, v otvorech v betonové ploše chodníků, uloženy přívody rour s kohouty plynového topení, které živí vařiče a plotny pouličních kuchyněk . Na nich se vaří výborné, pikantní thajské polévky, do kterých si lze poručit, co nich chceme mít uvařeno. U nás si od té doby pravidelně kupuji v obchodech Albert výbornou čínskou polévku s příchutí pekingské kachny, s výborným nudlemi, která se podobá těm thajským

V souvislosti s hygienou stravování musím říct, že jsem asi velmi odolný proti střevním infekcím. Syn a jeho kolega se jim nevyhnuli, ačkoliv si úzkostlivě desinfikovali své ruce při každé příležitosti alkoholickým desinfekčním prostředkem a oba třídennímu zánětu střev spojenému s úporným průjmem podlehli, ačkoliv já, neopatrný v tomto směru, jsem vůbec ani na chvilku neonemocněl.

V Thajsku jsem viděl i několik mešit (= 03313 a 03869) a zdá se, že obě náboženství se zde dobře tolerují. Mně, jako nápadnému Evropanovi, ověšenému kamerami ale vstup do mešity nebyl povolen. Na jedné z cest po moři lodí, lze dokonce navštívit muslimskou vesnici (= 03608 a 04834) a výborně zde poobědvat v rámci zaplaceného jednodenního výletu (= 04848). Vesnice je umístěna na kůlech ponořených do vody (= 04840 a 04845)a jenom taktnost mi nedovolila otázat se na hygienu a neexistující , (anebo neviditelné) odpadní potrubí směřující do nějaké čističky, které by muselo při odlivu být patrné

Sinice a provoz na nich jsou typicky asijské :jezdí se vlevo, předjíždí vpravo i vlevo, uprostřed „dálnice“ se na zeleném pruhu mezi oběma směry dálnice pase uvázaná kráva, výjimkou nejsou ani motorky, které v odstavném pruhu jedou v protisměru proti Vám. Vodorovné značení na silnicích nepomáhá úzkostlivému Evropanovi v nalezení správného pruhu na odbočení. Thajci jsou výborní a bystří řidiči na něž úzkostlivý a bezpečnosti dbající Evropan nemá.. „Zážitkem“ je pozorování dopravy pracujících do práce anebo dětí do školy, i ve městech, ať na špačku kola se šlapajícím kamarádem anebo ve skupině s dalším nákladem na otevřených dodávkách přeplněných cestujícími (= 04899 až 04906)

Pokud jsem by nucen prožít den nebo odpoledne na pláži při koupání, všímal jsem si „nerovných“ párů Evropanů i se staršími Thajkami.. Chudoba Thajců kontrastující s přepychem a výzdobou čistých chrámů , které se také stavějí a vybavují z darů nejchudších, zbožných Thajců, mi připomínala dobu komunizmu u nás.. Tehdy jsme se obdobně snažili na západních, bohatších Evropanech cokoliv „urvat“ a jakkoliv je vykořisťovat. Já jsem se cítil být vykořisťovaný prvním řidičem, který mne v mnou vypůjčeném a mnou zaplaceném autě vozil celý den po ostrově Phuket za odměnu 4.000 ( !!) Bathů, což se rovná zhruba polovině této sumy v korunách, tedy 2000 Kč. Čili za odměnu, kterou bych přijal v našich poměrech sám jako dostatečnou K dalšímu angažování řidiče na další výlet, hlavně za nižší cenu už nedošlo a viz k tomu poznámky v popisu k fotkám níže:

POPIS FOTEK z THAJSKA.

( 03284 - 03292) jsou fotky našich koček, mámy Hestie a jejího syna Bentlyho, který na poslední fotce skončil, vyhnán neukázněným psem jednoho našeho klienta až v koruně ořechu a bál se slézt dolů. Pomohl nám synův kamarád, který s větví na vrcholu stromu zacloumal a kocourek spadl do vysoké vrstvy čerstvě napadaného sněhu a na štěstí se mu nic nestalo, jak jsme přepokládali

( 0329 ) je fotka nejvyšší budovy světa z Dubaje ve Spojených arabských emirátech, focené skrz sklo střechy letištní haly s ozdobami , kde jsme měli mezipřistání

( 03304 ) je svatostánek jednoho hotýlku jižně od letiště na ostrově Phuket

( 03308 ) obsahuje fotku zajímavých „ placatých „ stromů v golfovém rezortu jižně od letiště ( 03313 - 03356 ) ukazují fotky z výletu k vodopádu Bang Pae na SV ostrova Phuket s novostavbou mešity cestou, slony, kteří vozí turisty po okolí vodopádu a z přírody z vlastní cesty k vodopádu včetně gekonů na stěně turistického střediska po návratu z výletu za tmy . Cestou jsem řídil vypůjčené auto, ale obzvláště Vítův kamarád mne neustále srovnával se stejně - údajně špatně řídícím - svým otcem, který nechtěl připustit, stejně jako já, že špatným řidičem je. O dopravě v Thajsku už jsem se zmínil a nechal jsem se nakonec přesvědčit, že od tohoto dne budu angažovat pro další cestu kolem ostrova řidiče za předraženou cenu 4.000 Bathů za den (= asi 2000 Kč). Lepší nabídku jsme nesehnali. Myslím, že jsem udělal dobře, spolupráce s řidičem byla bezvadná a určitě jsem viděl a nafotil více a za menšího stresu , než kdybych řídil sám a představa thajského vězení po případné nehodě se smrtelným následkem mně z líčení kamaráda mého syna i připadala pádným důvodem k tomuto rozhodnutí. Jízdu následující den jsme tedy zahájili na jihu ostrova fotkami:

( 03361 - 03370 ) jsou z pláže Kata Beach s typickými thajskými čluny zvanými Long Tail Boat poháněnými lodním šroubem na konci dlouhé tyče s typickými vysokými nosy na přídi se zajímavou značkou , že přes silnici přecházejí sloni.

( 03374 - 03385) pocházejí z jižního cípu ostrova od Promthep Beach s výhledy na Andamanské moře , památníkem thajského námořnictva a se svatostánkem plným soch posvátných slonů

( 03391 ) je z výcvikové střediska „ dopravních“ slonů vozících turisty: Kinnaree Elephant Tracking na JV ostrova

( 03394 - 03403 je mohutný betonový Big Budha na JV ostrova spolu s hojně navštívenu modlitebnou mnichy a se zlatým Budhou tamtéž, na JV ostrova

( 03408 - 03413 ) pocházejí z areálu chrámu Wat Chalong JZ od Phuket

( 03421 ) je mys Phanwa Cape na JV ostrova, s pobřežím Andamanského moře a loděmi . Přístav na mysu byl tehdy uzavřen kvůli návštěvě amerického válečného loďstva

( 03429 ) ukazuje Kathu vodopád při s.č.4020, SZ od Phuket Town, Výstup po 397 schodech k vrcholu vodopádu se ale mimo období dešťů nevyplatí

( 03440 ) je památník Heroines anebo Two Sisters Monument na dvě ženy, sestry Chan a Muk, které uchránily město Thalang ve středu ostrova před nájezdem Birmánců v 18. století tím, že vyvolaly povstání proti nájezdníkům. I když asi nejsou posvátnými postavami, přesto památník je trvale obléhán Thajci, kteří k němu pokládají květiny

( 03445 ) ukauje budovu z chrámového komplexu Wat Phra Thong, na s. č 402, SZ od Thalang

( 03452 ) je strom se zajímavými plochými kořeny, buttres, z NP Tonsai NP, u s.č. 402, S od Thalang,

( 03463 )ukazuje stádo buvolího skotu z cesty od bonsai NP u s.č. 402, S od Thalang

( 03468 - 03508 ) ukazuje ulici Sai Nam Yen Road, ve čtrti Patong s pouličními půjčovnami motocyklů a thajskými dívkami zvoucími do masážních salonů

Po ukončení výletu kolem ostrova Phuket a marných pokusech angažovat dalšího, lacinějšího řidiče pro výlet  směrem k severu ostrova jsem se ubytoval v hotelu Patong čtvrt hodiny pohodlné chůze na pláž Patong Beach, kde jsem u moře přetrpěl celý dne čekáním na objednané mladíky- studenty, kteří by byli ochotní za přijatelnou cenu řídit vypůjčené auto se mnou. Cena velmi čistého hotelu byla přijatelná ( 1.500 Bathů = 750 Kč)a čekal jsem celý den na telefonát kamarády přislíbeného studenta. Když jsem se nedočkal, oslovil jsem odpoledne svoji chabou angličtinou mladou recepční, dobře hovořící anglicky Slíbila, že se po nějakém řidiči ohlédne. Večer mi zavolala, abych přišel do recepce a tam čekal nově angažovaný řidič, jmenoval se křestním jménem Kai a na dotaz, zda mluví anglicky, ukázal spojením palce a ukazováčku před obličejem, že little, a to little znamenalo, že sotva ovládal číslovky, takže domluva sním, cestou, byla kriminální . Vzal si jeden den na přípravu na odjezd, který já jsme musel opět strávit nudným pobytem na nedaleké pláži Patong Beach. Byla domluvena cena za řízení 1.500 bathů na den , bez stravy, a platil jsem benzin a také nocleh ve společném dvoulůžkovém pokoji nás obou. Kai mne ale upozornil, že strašně chrápe,odpověděl jsem, že mi to nevadí, ale už po první společné noci jsem měl dojem , že spím vedle dunící a supící lokomotivy která občas upouští hlasitý mrak páry. Kaie jsem také předem upozornil, že naše cesta bude přerušována občasnými zastávkami pomocí otáčení rukou jako by volantem a dupnutím nohou na zem jako brzděním, doprovázeném hlasitým STOP a ukazování jakoby mého vystupování z vozu a fotografováním okolní krajiny. Na dotaz zprostředkující recepční, zda by se mohla zúčastnit našeho výletu jsme odpověděl kladně, s výhradou, že si musí všechny své výdaje platit ze svého.

Nadešel 1. den výletu, 02.02.2010 a Kai se dostavil přesně ve stanovenou hodnu a už po prvních kilometrech, cestou k severu po ostrově Puket, jsem poznal, že je výborný a spolehlivý řidič.

( 03511 - 03525 ) Projeli jsme S od Patongu kolem pohřebiště bezejmenných obětí tsunami z roku 2004, kde je naše země, vzhledem k abecednímu pořádku, uvedena hned na druhém místě za Argentinou (= 03511) a přes most Sarasin Bridge (= 03513 ), který spojuje ostrov Phuket s jihem pevniny Thajska jsme vyjeli po silnici č. 402 alejí vysokých tropických stromů, které znám z Austrálie, kolem kaučukovníkového lesa, kde se těží nařezáváním kůry těchto stromů kaučuk k nenápadně zastrčené lokalitě, odkud startují lodě , thajské čluny k t zv. ostrovu James Bond Island, pojmenovanému podle filmu, který se tam natáčel s hercem představujícím J. Bonda. Poněvadž byl všední den, nebylo přístaviště obsazeno turisty, kteří kromě toho startují ještě odjinud a Kai domluvil cestu lodí bez obvyklých zastávek a bez jídla v muslimské vesnici přímo k ostrovu, jehož skulptura zdobí přístaviště (= 03531 ) Cena za výlet k ostrovu za jednoho z nás z nás byla 1.100 Bathů, Kai , zvěčněný na fotce ( =03535 ) považoval , oproti úmluvě z předchozích dnů za samozřejmost, že jsem mu výlet zaplatil.

( 03539 - 03616 ) jsou obrázky z cesty lodí kolem zalesněných špičatých vrcholů čnících - typicky pro Thajsko - z Andamanského mořeostrovu J. Bonda ( = 03575 - 03576 ) a z cesty zpět kolem nenavštívené muslimské vesnice zpět

( 03620 - 03648 ) jsou obrázky z chrámového komplexu Suwankuha při s.č.4, JZ od Phang-Nga, také nazvaného Monkey Cave kvůli opicím vyskytujícím se  hojně kolem chrámu a jeho okolí. Při této první návštěvě jsem nějak opomněl navštívit vnitřek chrámu v jeskyni s ležícím pozlaceným Budhou, ale napravil jsem to později při samostatném výletu lodí bez řidiče.

( 03648 - 03675 ) jsou záběry z areálu jeskyně Tham Reussi, v okolí Phang-Nga . Jeskyně je průjezdní po automobily

( 03685 - 03716 ) cestou kolem rybářské vesnice na kůlech ve vodě jsme dojeli do nádherného Than Bok Koranee NP, V od Phang-Nga, Tímto parkem lze pohodlně projít kolem jezírek protékaných mělkou říčkou spadajíc po skalních jezech do nich. Park je přeplněn bujnou tropickou vegetací a stromy s vysokými rozvětvenými kořeny, které čerpají vodu z jezírek. Rozhodě doporučuji tento NP navštívit, je jedním z nejkrásnějších a nejpohodlněji přístupných a lze jím projít po pohodlném okruhu bez stoupání po schodech

( 03736 - 03738 ) jsou obrázky z pohřebiště mušlí ( Shell cemetery ) u městečka Krabi, po nichž se lze při odlivu procházet a z pobřeží u městečka Krabi.

( 03750 - 03783 ) 2. den výletu jsme jeli kolem betonové novostavby chrámového komplex Wat Tham Sua, SZ od Krabi na s.č.4., a horkých pramenů v okolí Hot Sprigs při s.č.4, za Khlong Thom, projeli krajinou se silnicí, budovami do

( 03787 - 03841 ) většího stotisícového města Nakhon Si Thammarath s nesčetnými chrámovými památkami, hlavně se sněhobílými stavbami části Pillar City ( = 03835)

( 03845 - 03869) jsou záběry z Khao Luang NP, SZ od Nakhon Si Thammarat, s vodopádem Nam Tok Prom Lok a mladé mnichy při jejich pravidelné obchůzce po městě Nakhon Si Thammarat a cestě za sbíráním jídla od občanů města včetně mešity města.

( 03874 - 03895 ) cestou od Nakhon Si Thammarat ke Khao Luang NP jsme projeli kolem krávy Zebu pasoucí se na okraji silnice nádhernou komerční zahradou Palace Park Thammarat s tropickou vegetací a kolem klecí s chycenými ptáčky na prodej do

( 03898 - 03984 ) 3.den výletu do Khao Luang NP, SZ od Nakhon Si Thammarat, k vodopádu Ai Khiao a kolem Zebu býka vedeného po silnic jsme dojeli do téhož Khao Luang NP s dalšími vodopády Karome a vodopádem Khlong Chlang a cestou z vyhlídky Chaumen Khao Men jsme dojeli k

( 04000 - 04006 ) 4. dne výletu meditačnímu buddhistickému středisku Wat Suan Mokk, při s.č.41, SZ od Surat Thani. A dále po silnici č. 1 k severu ke

( 04011 - 04041 ) = chrámovému komplexu Wat Phra Borom That Chaiya, při s.č.41, SZ od Surat Thani, kde jsem si také vyfotil thajské školáky ve školních uniformách s učitelem. Zajímavou krajinou s ojedinělými štíhlými palmami při silnic č. 41 ( = 04041) k severu jsem dojel k

( 04045 - 04078 ) k romantické jeskyni Khao Khriap, do které lze vystoupat po celkem 372 schodech a uvnitř ní je obligátní Budha a sloupce stalagnátů o obvodu , které jsem ještě nikde v takové mohutnosti ve světě neviděl s dalekým rozhledem od vstupu do jeskyně (= 04078)

( 04085 ) socha klokana u jednoho hotelu cestou mi byla vysvětlena následovně : Thajec se řekne thajsky slangově Ťinťo a stejný název má klokan, takže tyto dva pojmy se zde spojily ve formě nadživotní velikosti klokana s mládětem vykukující z vaku matky

( 04091 - 04093 ) jsou obrázky z tropické zahrady Garden nai Dam, J od Thung Tako, při s. 41, J od Chumphon

( 04109 - 04143 ) jsou chrám Wat Tham Khwan Muang, a zlatý Budha s okolními sochami mnichů u něj při s. 41, J od Chumphon, košatý, mohutný strom ,sochy posvátých slonů a rybníček cestou od zlatého Big Budhy k chrámu Pra Maha Tat Jede Pukde Prakad na kopci s výhledem, S od Chumphon

Ke Kaiovi musím sdělit, že si vymohl po první noci, kdy jsme spali společně v hotelu u Krabi a po druhé noci, kdy spal u údajně u nějakého kamaráda, který ho ráno přivezl na motorce k autu , že bude spát sám a s „lady“ abych mu proto připlatil denně dalších 1000 Bathů na samostatný nocleh a že on při tom preferuje perfektnost hotelu před jeho levností. Vyčetl jsem mu , že mu budu platit noci s „lady“ a jenom jsem při tom uvažoval jak asi musí vypadat ta, která spí s takovým ne příliš vzhledným, menším, plešatým mužem s bříškem i když jinak šikovným.. S výčitkou, že nedodržuje předchozí, jasnou úmluvu jsem mu požadovanou sumu za zatím prospané noci zaplatil a spal od té doby stále sám, což také mělo svoji výhodu , obzvláště, když jsem si musel každý večer složitě opravovat přeházené číslování fotek aparátem, o kterém jsem už psal shora. Abych mu ukázal dobrou vůli, večeřeli jsme tento den spolu a účet za společné jídlo byl navýšen i častým pitím chlazené minerálky, do které si Kai přiléval nějaký ostřejší likér, což jsem já odmítnul. Druhý den jsme vyjeli do

( 04148 - 04199 ) 5.dne společného výletu jsme vyjeli ze skoro třicetitisícového městečka Prachuap Khirii Khan S od Bang Sahan s největší, červenou, městskou věží Thajska na náměstí a minuli kopec Khao Chong Krajok s chrámem nad městem a podél pobřeží Thajského zálivu , kde rybáři na pohledných stolech vystavují své úlovky a kotví své lodě a dojeli do Kulburi, při silnici č. 4, s chrámovým komplexem, v jehož interiéru si lze prohlédnout stěny plné barevných obrazů, a kolem krajiny se štíhlými vysokými palmami (= 04179) jsme dojeli do Khao Sam Roi NP, představujícího na naučné stezce mangrovníkový les. Přesto, že je park hojně navštěvován i školními autobusy, obával jsem se tam přejít jeden vodní kanál přes prkno nahrazující bezpečný můstek (= 04199 )

( 04201 - 04243 ) 6.den výletu kolem jezera a posvátného místa se svatou  ženou připomínající Pannu Marii, ale s obrovským bájným hadem a kolem kopce Wat Khao Lad, na jehož vrcholu plápolaly vlajky na okraji čtyřicetitisícového města Hua Hin, jižně do Phetchaburi jsme vjeli do tohoto města používaného královskou rodinou jako letní sídlo. Vyjeli jsme na kopec s vlajkami Wat Khao Lad a užili si výhled na Thajský záliv, pokochali se pohledem na přímo uměleckou stavbu hnízda thajského ptáčka (= 04219) a protější kopec Khao Takiap, kam jsme vyjeli a pozorovali mohutné, dlouhé schodiště, ve městě pak uvnitř areálu královského paláce jsme obdivovali interiér chrámu.

( 04249 - 04258 ) jsme zajeli do Wat Huay Mongkon, Z od Hua Hin při s. 4, s posvátnými slony u pomníku mnicha Luang Por Tuada a s válečným památníkem.

( 04276 - 04285 ) jsou obrázky z Kaeng Krachan NP, Z od Hua Hin, cestou k vodopádu Pa- La -U s potokem a kořenem stromu stočeným do kruhu a vlastním malým vodopádem a z cesty zpět od tohot vodopádu s krajinou a rybníkem a vysokými palmami na poli

( 04293 - 04336) jsou z Phetchaburi J od Bangkoku , kde jsou turisté dopravování vzhůru šikmým výtahem pro skupiny lidí ke starému královskému paláci, Phra Nakhon Khiri, v němž se nesmí fotografovat a jsou tam početná schodiště a stádo opic , které se tam proplétají mezi návštěvníky a navzájem si mezi sebou vybírají parazity z kožíšku. Naskýtá se odtamtud dálkový pohled na protější kopec s mohutnou bílou věží Chedi a červeným palácem, ke kterému se dá dojít takřka po vrstevnici pěší túrou od starého královského paláce, ale vzhledem k špatnému značení cesty jsem touto cestou nepokračoval v domnění , že protější kopec je nutno navštívit jinou stezkou z města. Vněm se ještě nachází nový královsky palác (04331) s nádherně achitektonicky řešenou vstupní halou ( 04336 ) , do níž jsem se mohl podívat jenom průhledem skrz vstupní dveře, poněvadž palác už byl zavřený,

( 04338 - 04359 ) Pak jsem ale stačil ještě v městě navštívit chrámový areál Wat Yat Suvannra s velkým protipožárním bazénem, kvůli chrámu postavenému ze dřeva (= 04356) a zbytky chrámových věží khmérského typu, před kterými seděl mnich v bílém hábitu. Kolem chrámu se pohyboval tlupa psů.

6,den výletu jsem ukončil trochu protivně směrem k řidiči, na němž jsem požadoval ubytování v levnějším hotelu za kolem 750 až maximálně 1000 bathů, s odůvodnění, že mi docházejí peníze.. Ubytování dokonce jenom za 550 Bahů Kai po dlouhém pojíždění po městě, jež mne stálo daleko více než můj kapric s ušetřeným penězi na levném hotelu našel u recepčního, který byl typickým ladyboyem ( mužem přetvořeným na ženu, a také se jako žena chovajícím ), ale z nezakrytým ohryzkem, který prozrazoval jeho pravé pohlaví. Když ladyboy trval na tom, abych si nejdříve pokoj prohlédl, poněvadž přepokládal s jistotou, že jako fotograf ověnčený profesionálními aparáty toto primitivní, i když poměrně čisté ubytování nepřijmu, jsem si pokoj prohlédl a ubytoval se v něm, zatímco Kai jel -s mým autem - za svou lady do lepšího hotelu Stále jsem přemýšlel, kdo ty lady mohou být, zda prostitutky anebo zda se jedná stále o stejnou dívku.anebo že s jedná o různé dívky a že Kai je třeba taxikář nebo cestující podnikatel, který v každém městě má nějakou slečnu, které platí za sex, i když se mi každé ráno nezdál být nevyspalý.

7.den výletu mne Kai ráno překvapil tím, že na zadním sedadle seděla celkem velmi pěkná Thajka, kterou mi Kai nepředstavil, tak jsem přátelsky k ní napřáhl ruku a řekl: „ My name is Motl“ a ona ruku sice stiskla, ale neřekla ani slovo, což mi připadalo velmi podivně.Po návštěvě pošty v Phetchaburi, odkud jsem odeslal pohlednice do Česka mne Kai se slečnou odvezl pod kopec naproti předchozí den navštívenému starému královském paláci a nemohl jsem, jak jsem mylně přepokládal, být vyvezen nahoru, ale musel jsem si najít po dotazech u obyvatel a mnichů pěší cestu, až se dostal nahoru a celý areál včetně dálkové pohledu na protilehlý kopec se starým královským palácem, který jsem navštívil včera odpoledne jsem si zfotografoval :

( 04369 - 04389)= kopec ležící naproti kopci se starým kráovským palácem Cestou dolů jsem potkával tlupy opic a tlupy psů, z nichž jeden mne kousl do pravého lýtka, ale aniž by mi tekla krev a Kai dole se slečnou mne pečlivě ošetřovali a ránu mi lihovým roztokem zdesinfikovali Od Petchaburi jsem nastoupil cestu zpět k jihu s první zastávkou na pobřeží:

. ( 04404 - 04421 ) Thajského zálivu u Manugathaiywan Palace, což je letní sídlo královské rodiny v nádherném prostředí, které nelze navštěvovat v krátkých kalhotách, na pobřeží, velmi vkusně a vzdušně architektonicky vyřešené jako dřevěné patrové budovy a chodby je spojující, takže návštěvníci letoviska nemusí cestou k moři vůbec opustit kryté prostory. Ztratil jsem tam a nenašel brýle, takž nemohl včas zavolat Kaiovi,, že už se vracím k autu, jak jsem to vždy dělával a když jsem se konečně dostal k vypůjčeným brýlím zavolal jsem mu a on i děvče přišli k autu a Kai bez jakékoliv přípravy a upozornění stručně řekl : „Jedeme do Patongu“, čili zhruba kolem 500 km zpět do hotelu, ve kterém jsem spával.

Byl jsem tímto sdělením tak překvapen, že jsem odpověděl , že já mohu s nimi více jednat z pozice síly než oni se mnou, a že pro mne přijede popřípadě syn a oni budou muset odjet železnicí nebo autobusem. Jejich stručná reakce byla, že se sbalili a odešli a mne nechali sedět v autě. Informoval jsem o tom syna, ten odmítl pro m přijet, poněvadž mají s kolegou předplacený zájezd lodí. Pokusil jsem se  oslovit policistu, ale i když jsem mu nejprimitivnějším způsobem vysvětloval, co potřebuji, tedy odvoz zpět na ostrov Puket, nepochopil mne a jenom se přiblble usmíval. Zašel jsem tedy do vedlejší restaurace a nakonec jsem se propracoval k mladíkovi, malému podnikateli, který vozí lidi svým auty, dobře mluvícímu anglicky a ten se telefonicky domluvil s řidičem , který nám měl zavolat a odveze mne. Když se ale po nejméně dvou hodinách tenhle nespolehlivý člověk neozval, zajel se mnou domů k rodičům pro věci, aby se mohl vrátit domů autobusem a vyjeli jsme na zpětnou cestu do Patongu na ostrově Phuket

Poněvadž jsem mu slíbil, že na něj upozorním českou klientelu a své přátele tímto tak činím:

Jedná se o TAXI SERVICE ( Mr. tiger) Tel. 081 - 1909242 , 089 - 5498142 E-mail: Tiger_hh1136@hotmail.com

( 04436 - 04443 )Pozdě odpoledne jsme vyjeli s novým řidičem panem Tigerem (=04440) a cestou jsem nafotil až do místa s bazénem na pobřeží thajského zálivu v obci Ban Bang Pu, s velkým bazénem, kde jsme přespali
.
( 04454 - 04465) jsou opakované fotky od zlatého Budhy J od Chumponu a jeho okolí, které jsem vzhledem k neopatrnému zformátování paměťové karty thajský obchodníkem (viz výše) povařoval ua ztracené

( 04473 - 04494) jsou opakované fotky jeskyně Khao Khriap, SZ od Surat Thani, při s. 41, ke které jsem už po druhé vystoupal po mně už z první návštěvy známých, 372 schodech. Poněvadž jsem tam tentokrát byl za lepšího osvětlení, fotky vypadají o něco lépe a lze je srovnat s fotkami : 04045 až 04078

( 04506 - 04512) jsou opakované fotky z chrámového komplexu Wat Phra Borom That Chaiya, při s.č.41, SZ od Surat Thani a lze je srovnat s fotkami: 04011 až 04032

( 04524 -04532 ) jsou opakované fotky z chrámového komplexu meditačního střediska Wat Suan Mokk, při s.č.41, SZ od Surat Thana lze je srovnat s fotkami : 04000 až 04006

( 04548 - 04553) jsou z druhého dne cesty s novým řidičem , a to už po nové nenavštívené trase , čili odtud už nejsou fotky opakované: od Phanom na s. 401, JZ od Surat Thani ke Khao Sok NP

( 04558 - 04568) jsou z jeskyně a jejího okolí u bufetu nedaleko před vstupem do Khao Sok NP a ukazují nádhernou divokou tropickou přírodu a jenom ohled na nového řidiče mi nedovoloval zastavovat prakticky na každých několika stech metrech, kde stále bylo co fotografovat. Cestu po této silnici č. 401 od Surat Thani směrem na západ, až k západnímu obřeží Thajska u Takua Pa vřele doporučuji. Co však nemohu doporučit, alespoň snad ne mimo období dešťů, kdy jsou vodní toky a vodopády více naplněné, je návštěva Khao Sok NP severně od silnice č 401. Prošel jsem jenom začátkem tohoto národního parku po celkem 1640 ( !!!!) schodech nahoru a dolů a nevyfotil jsem v temnotě lesa vůbec nic, a když jsem se netrpělivě nedočkal slibovaného výhledu a hrozilo, že v parku mohu zabloudit, další cestu jsem vzdal a vrátil se k autu. Ve srovnání např. s Than Bok Koranee NP, V od Phang-Nga ( viz obr. 03690 - 03716), který je podstatně menší a mnohem snadněji přístupný, obrovský Khao Sok NP soutěž prohrál.

( 04581 - 04585) jsou další 2 obrázky nádherné krajiny z cesty od Khao Sok NP, Z od Phanom, při silnici č. 401, k silnici č.4 , Silnici č. 401 k západu pro krásu jejího okolí doporučuji projet.

K jihu pokračující silnice č. 4 nás šťastně dovedla na ostrov Phuket před hotel, ve kterém jsem se znovu ubytoval a dokončil tak s mým druhým řidičem, panem Tigerem, výlet. Loučení bylo však nepříjemně poznamenáno tím, že pan Tiger . když si navlékal ruksak na záda a pomáhal mi s odnesením zavazadel do patra hotelu, si asi vyhodil z postranní kapsičky mobil, který mu vypadl na silnici před hotelem a byl bezpochyby nějakým nepoctivým nálezcem ukraden, takže se p. Tiger vracel autobusem k rodičům na sever bez mobilu.

Čekala mne však další nepříjemnost, která by mohla být podkladem pro jeden z pořadů televizních „trapasů“. Když jsem se po prvé setkal v hotelu s recepční, která mi doporučila řidiče Kaie, který mne se svou „lady“ opustil a nechal sedět u letního sídla královské rodiny Manugathaiyawan Palace před pár dny a byl nucen odjet s „lady“ zpět k jihu - po naší nedohodě - veřejnou dopravou, chovala se recepční ke mně přímo nepříjemně, protivně až nepřátelsky. Domníval jsem se , že řidič mně doporučený slečnou recepční z hotelu jí zkresleně vyprávěl o tom, jak a proč mne opustil se svou „lady“ a samozřejmě vyprávěl tuto historku s přesunutím viny na mou stranu. Rozuzlení případu nastalo , když mne můj syn a jeho kolega oslovili, co jsem to dělal, když jsem se choval nepřístojně k „k řidiči a jeho společnici „lady“ , která se naopak posadila bez mého vědomí poslední den na zadní sedačku mnou vypůjčeného aut a bez slova mi alespoň blahosklonně stiskla podávanou ruku, když jsem se jí představoval slovy: „My name is Motl“

Ta neznámá „lady“ která s námi jela poslední den a se kterou se stýkal každý den první řidič na našem výletě po večerech nebyla mnou předpokládaná prostitutka anebo jedna z mnohých přítelkyň řidiče v nejrůznějších městech jižního Thajska , ale recepční z našeho hotelu, která mi řidiče - svého přítele Kaje - jakkoliv se mi ten pár zdál kvůli kráse ženy a podprůměrnému vzhledu řidiče „nerovný“, doporučila . Syn , jeho kolega a také já jsme jí marně vysvětlovali, že jsem ji jako recepční z hotelu nerozeznal (a to si mohla vysvětlit z mého pro ni podivného chování, když jsem se jí představoval jako nový známy „mně nové neznámé dívce“, i když jsem ji musel -podle jejího mínění- přece znát už z hotelu

Syn mi říkal, tak běž a kup jí kytku jako omluvu za tvou blbost, že jsi ji nepředstavitelně nepoznal jako recepční z hotelu a jenom to , že jsem žádný obchod s kytkami cestou nepotkal mne uchránilo od toho, že jsem kytku nekoupil a slečně recepční nedal. Rozleželo se mi to v hlavě a řekl jsem si , že se mi do auta posadila dívka „mně neznámá“, která při mém představování v autě, i když jí muselo být podivné , že jsem se jí představoval jako pro mne novému člověku, , neřekla ani slovo.

Při našem náhodném setkání druhý den jak s recepční, tak se mnou a také s řidičem, který se dostavil k našemu překvapení v policejní uniformě (nebyl tedy mnou přepokládaným taxikářem nebo drobným podnikatelem), pak policista po otázce mého syna, který se začal přiklánět v našem „sporu“ na mou stranu, zda by mohl předložit identifikační kartu policisty, z hotelu beze slov zmizel a nevyslechl si ani kritiku mého syna, že to bylo od policisty nezodpovědné mne nechat jako starého muže bez pomoci v cizím prostředí , i když za spolupráci dostal pro Thajce poměrně vysokou finanční odměn a platil jsem mu i cestou vstupné a jídlo.

V těchto dnech , kdy uplynul rok po popsaných událostech a píši tuto předmluvu, někdy stále přemýšlím o této zapeklité, nepříjemné situaci a sebe omlouvám mou příslovečnou špatnou pamětí na obličeje lidí a ještě k tomu se omluvám tím, že asijské „ksichty“ ať už se jedná o Číňany, Thajce, nebo Vietnamce i jsou si navzájem velmi podobné a pro mne špatně rozrznatelné.

Zbývalo ještě pár dnů, které jsem využil k výletu loďmi na ostrovy okolního Andamanského moře. Výlety je možné si zakoupit u pouličních prodavačů ve všech turistických střediscích ostrova Phuket za přijatelnou cenu kolem 1.000 Bathů a rozhodně se vyplatí se jich zúčastnit. Výlety jsou dobře organizované a turisté jsou vyzvedáváni ráno autem v hotelích a stejně tak večer, po návratu z výletu, jsou odváženi zpět do svých hotelů. Součástí výletu je i oběd , (lunch) buďto na lodi anebo při zastávce v muslimské vesnici Ko Pan Yee v Pang Nga Bay NP v restauraci na kůlech nad vodou s výbornými jídly Thajské kuchyně

První výlet byl výlet lodí z přístavu Phuket Island Harbour kolem ostrovů Khai island, zátoky Maya Bay a zátoky Loh Samah Bay, kolem jeskyní Pileh Cove a Viking Cave k ostrovu Phi Phi don a zpět do přístavu

( 04591 - 04611) jsem pořídil cestou od přístavu z přístavu Phuket Island Harbour ke Khai Island

( 04613 - 04626) jsou z ostrůvku  Khai Island, kde turisté mohou pozorovat rybky ve vodě u pobřeží

( 04634 - 04668 ) jsou z cesty od Khai Island k Maia Bay, kde turisté mohou šnorchlovat

( 04672 - 04683 ) jsou ze zátoky Loh-Samah Bay na ostrově Phi Phi Ley a z této zátoky

( 04686 - 04721 ) jsou z plavby lodí od zátoky Loh-Samah Bay na Phi Phi Ley, k ostrovu Phi Phi Don a cestou je možno z lodi pozorovat pobřežní jeskyně ( 04706 - 04711)

( 04722 - 04728) jsou fotky z plavby lodí těsně před ostrovem Phi Phi don, kde na loď přilétl drzý, zajímavý pták, loskuták ( = 04728)

( 04731 - 04734 ) jsou z cesty zpět lodí do přístavu Phuket Island Harbour

Druhý kombinovaný výlet autem a lodí byl opakovaný výlet k James Bond Islad , ale oficielní, ne jen za předraženou cenu vyjednaný s majitelem člunu, ve kterém jsem v lodi seděl jenom já a řidič Kai a navštívili jsme bez mezizastávek na okolních ostrovech a zátokách pouze ostrov Jame´s Bond Island (viz fotky : 03531 až 03616) a projeli kolem muslimské vesnice na kůlech Ko Pan Yee, kterou jsme viděli jenom z dálky viz fotku ( 03608)
( 04739 - 04741) je z výlet autem ke kaučukovníkové plantáži, kterou jsem navštívil už před tím, s řidičem Kaiem ( viz 03525) a kde nám průvodkyně ukazovala, jak se nařezávají kaučukovníky, které pak roní surovinu pro výrobu kaučuku, která zploštělá protažením lisem se zbavuje přebytku vody , aby snáze vyschla mohla se použít pro výrobu pneumatik

( 04750 - 04774) jsou z cesty kolem mangrovníků k přístavišti, odkud nás thajský člun zvaný Long Tail Boat odvezl Andamanským mořem kolem skal vyčnívajících z moře, které mne okouzlly už při předchozí plavbě s prvním řidičem ( viz 03539 - 03571)až k zakotvené lodi, u níž přesedají účastníci zájezdu na gumové kanoe a pádlují k blízkým jeskyním, pod jejichž stropy projížději. Já jsem z obavy o mé přístroje na kanoe nepřestoupil a jeskyně včetně gumových člunů jsem dálkově fotil na obrázky:

( 04779 - 04794 ) = jeskyně a kanoe

( 04792 - 04829 ) jsou obrázku z  plavby k ostrovu Jame´s Bond Island , z vlastního strova, který jsem fotil také už při prvním výletě s řidičem Kaiem a z plavby zpět k:

( 04834 - 04848 ) = muslimské vesnici Ko Pan Yee , kde jsme se výborně najedli

( 04854 - 04866) jsou z plavby zpět do přístaviště thajských člunů Log Tail Boat a po vystoupení z člunů jsme přesedli do automobilu , který nás odvezl ke

( 04866 - 04893) chrámovému komplexu se spoustou opic v jeho okolí , Suwankuha Temple (Monkey Cave) , kde jsem tentokrát neopomněl navštívit bohatě vybavený interiér skalního chrámu s ležícím zlatým Budhou, který jsem při první návštěv s řidičem Kaiem minul omylem bez povšimnutí.

( 04899 - 04906 ) jsou obrázky dokumentujíc z okna hotelu provoz dopravních prostředku přeplněných lidmi a

( 04911 - 04926 ) jsou obrázky z turistického resortu Palm Beach Club na ostrově Phuket, s bazénem a velmi klidnou a turisty nepřecpanou pláží, kde jsme spali poslední noc před odletem přes Bangkok a Dubai do Frankfurtu.

03284P.jpg

03289P.jpg

03292P.jpg

03297P.jpg

03304P.jpg

03308P.jpg

03313P.jpg

03317P.jpg

03326P.jpg

03338P.jpg

03345P.jpg

03352P.jpg

03354P.jpg

03356P.jpg

03361P.jpg

03370P.jpg

03371P.jpg

03374P.jpg

03378P.jpg

03380P.jpg

03384P.jpg

03385P.jpg

03391P.jpg

03394P.jpg

03397P.jpg

03403P.jpg

03408P.jpg

03413P.jpg

03421P.jpg

03429P.jpg

03440P.jpg

03445P.jpg

03452P.jpg

03463P.jpg

03468P.jpg

03478P.jpg

03491P.jpg

03494P.jpg

03505P.jpg

03508P.jpg

03511P.jpg

03513P.jpg

03514P.jpg

03525P.jpg

03531P.jpg

03535P.jpg

03539P.jpg

03547P.jpg

03548P.jpg

03558P.jpg

03567P.jpg

03571P.jpg

03575P.jpg

03576P.jpg

03582P.jpg

03589P.jpg

03603P.jpg

03608P.jpg

03612P.jpg

03616P.jpg

03620P.jpg

03625P.jpg

03630P.jpg

03640P.jpg

03648P.jpg

03651P.jpg

03669P.jpg

03675P.jpg

03685P.jpg

03690P.jpg

03697P.jpg

03698P.jpg

03706P.jpg

03716P.jpg

03736P.jpg

03738P.jpg

03750P.jpg

03768P.jpg

03772P.jpg

03783P.jpg

03787P.jpg

03793P.jpg

03806P.jpg

03817P.jpg

03822P.jpg

03823P.jpg

03835P.jpg

03839P.jpg

03841P.jpg

03845P.jpg

03851P.jpg

03853P.jpg

03856P.jpg

03857P.jpg

03868P.jpg

03869P.jpg

03874P.jpg

03881P.jpg

03883P.jpg

03893P.jpg

03895P.jpg

03898P.jpg

03917P.jpg

03919P.jpg

03920P.jpg

03927P.jpg

03934P.jpg

03939P.jpg

03944P.jpg

03950P.jpg

03957P.jpg

03967P.jpg

03969P.jpg

03984P.jpg

04000P.jpg

04006P.jpg

04011P.jpg

04012P.jpg

04014P.jpg

04017P.jpg

04024P.jpg

04031P.jpg

04032P.jpg

04036P.jpg

04041P.jpg

04045P.jpg

04048P.jpg

04055P.jpg

04060P.jpg

04064P.jpg

04067P.jpg

04068P.jpg

04072P.jpg

04074P.jpg

04078P.jpg

04085P.jpg

04091P.jpg

04092P.jpg

04093P.jpg

04109P.jpg

04114P.jpg

04121P.jpg

04123P.jpg

04125P.jpg

04126P.jpg

04129P.jpg

04131P.jpg

04141P.jpg

04143P.jpg

04148P.jpg

04151P.jpg

04158P.jpg

04160P.jpg

04161P.jpg

04166P.jpg

04173P.jpg

04179P.jpg

04188P.jpg

04192P.jpg

04198P.jpg

04199P.jpg

04201P.jpg

04206P.jpg

04207P.jpg

04209P.jpg

04219P.jpg

04224P.jpg

04232P.jpg

04243P.jpg

04249P.jpg

04250P.jpg

04258P.jpg

04276P.jpg

04281P.jpg

04284P.jpg

04285P.jpg

04289P.jpg

04292P.jpg

04293P.jpg

04297P.jpg

04301P.jpg

04303P.jpg

04305P.jpg

04315P.jpg

04322P.jpg

04324P.jpg

04331P.jpg

04336P.jpg

04338P.jpg

04341P.jpg

04347P.jpg

04356P.jpg

04357P.jpg

04359P.jpg

04369P.jpg

04372P.jpg

04374P.jpg

04376P.jpg

04384P.jpg

04389P.jpg

04404P.jpg

04410P.jpg

04416P.jpg

04421P.jpg

04436P.jpg

04440P.jpg

04443P.jpg

04454P.jpg

04457P.jpg

04460P.jpg

04465P.jpg

04473P.jpg

04475P.jpg

04479P.jpg

04484P.jpg

04486P.jpg

04489P.jpg

04490P.jpg

04494P.jpg

04506P.jpg

04509P.jpg

04511P.jpg

04512P.jpg

04524P.jpg

04529P.jpg

04532P.jpg

04548P.jpg

04553P.jpg

04558P.jpg

04561P.jpg

04562P.jpg

04564P.jpg

04566P.jpg

04568P.jpg

04581P.jpg

04585P.jpg

04591P.jpg

04594P.jpg

04597P.jpg

04607P.jpg

04611P.jpg

04613P.jpg

04621P.jpg

04623P.jpg

04626P.jpg

04634P.jpg

04645P.jpg

04655P.jpg

04662P.jpg

04666P.jpg

04668P.jpg

04672P.jpg

04675P.jpg

04676P.jpg

04678P.jpg

04679P.jpg

04683P.jpg

04686P.jpg

04689P.jpg

04693P.jpg

04694P.jpg

04700P.jpg

04701P.jpg

04705P.jpg

04706P.jpg

04709P.jpg

04711P.jpg

04715P.jpg

04716P.jpg

04721P.jpg

04722P.jpg

04725P.jpg

04728P.jpg

04731P.jpg

04734P.jpg

04739P.jpg

04741P.jpg

04750P.jpg

04752P.jpg

04758P.jpg

04761P.jpg

04763P.jpg

04766P.jpg

04770P.jpg

04774P.jpg

04779P.jpg

04782P.jpg

04787P.jpg

04788P.jpg

04792P.jpg

04794P.jpg

04799P.jpg

04801P.jpg

04802P.jpg

04805P.jpg

04808P.jpg

04812P.jpg

04819P.jpg

04824P.jpg

04829P.jpg

04834P.jpg

04837P.jpg

04840P.jpg

04841P.jpg

04845P.jpg

04848P.jpg

04854P.jpg

04856P.jpg

04866P.jpg

04869P.jpg

04874P.jpg

04875P.jpg

04878P.jpg

04885P.jpg

04892P.jpg

04893P.jpg

04899P.jpg

04900P.jpg

04901P.jpg

04904P.jpg

04906P.jpg

04911P.jpg

04915P.jpg

04926P.jpg