./fotky/2002/

Předmluva k roku 2002Kromě jedné, krátké zahraniční cesty do NSR do Duesseldorfu, na veletrh, jsem v tomto roce fotil pouze v Česku . Do NSR jsem jel jako tlumočník s podnikatelem, který asi v současné době (předmluvu píši na začátku roku 2009) „ trpí“ vzhledem ke světové krizi nedostatkem zájmu o jeho výrobky směřované do krizí hodně postiženého automobilového průmyslu.

Dovolím si zde exkurzi do politiky a srovnání jedné z podnikatelských činností s mou „podnikatelskou“ činností v oboru fotografování.Majitel prosperující firmy, který jezdil v drahém vozidle BMW, (aby se mohl patřičně reprezentovat), neměl vysokou školu. Byl to přesto schopný dělník - řemeslník , který na základě půjček peněz od bank vybudoval prosperující velkopodnik. Jeho výrobky, do jejichž ceny si zcela samozřejmě započítává i půjčky na kriminální úroky ve výši 15 až 16 % poskytované bankami, šly až doposud na odbyt.

Půjčoval si tedy prostřednictvím bank peníze vlastně od malých střádajících. Ti jsou nuceni poskytovat půjčujícím bankám své mnohdy těžce vydělané a uspořené peníze k uložení (a dalšímu půjčování podnikatelům) za mizerný úrok pro střádaly ve výši jenom kolem 1 – 2 %. Pokud existuje zájem o výrobky podnikatele, vydělává vlastně tento podnikatel - zprostředkovaně - na malých střádajících, kteří jsou –nebojím se to říci, poněvadž je to pravda- bezostyšně odíráni bankami a spořitelnami. A po druhé střádající prodělávají při nákupu výrobků do kterých podnikatelé započítávají půjčky na vysoký úrok poskytované bankami z peněz těchto spořících.

Srovnávám-li to s mým „podnikáním“, ke kterému potřebuji drahé fotoaparáty, (mám jich už za tu dobu slušnou sbírku i s příslušenstvími), musím je dotovat ze svých úspor. Kdybych jejich cenu započítával do ceny prodaných fotek, byly by neprodejné. A výsledky mé fotografické činnosti jsou vykoupeny hodinami cestování, čekání na správné počasí a osvětlení, hledání mnohdy zastrčených, špatně označených objektů v nepřehledný lesích a krajinách, a to nesmí dojít ke zvratu slunečného a jasného počasí do zamračeného nebe a deště, což znamená započatou práci ukončit, sednout do auta, jet domů a čekat na vylepšení počasí.

Při všech výše uvedených potížích při fotografování nesmíte také narazit na „podnikatele“ v oboru vydávání knih, který zkrachuje , jak se mi to stalo v případě podnikatele , který velkoryse vybíral peníze od předplatitelů velkého naučného slovníku Diderot, z něhož vyšly pouze 4 díly z proponovaných asi 20 dílů. Především na to doplatili předplatitelé ( já mezi ně z opatrnosti nepatřil), tohoto slovníku, podobně jako stavebníci , kteří svěřili důvěřivě své peníze –předem- na výstavbu rodinných domů H- systému. Podnikatel v oboru lexikonů žil tak rozmařile, že se dostal do konkurzu, jeho bývalí zaměstnanci se stále ještě nedočkali svých výplat a fotografové honorářů za poskytnuté fotky, z nichž se jich mně, kromě toho, ztratilo u této firmy několik desítek. Vyřešení sporu o nezaplacené služby a výplaty se táhne již několik let a je v nedohlednu, pravděpodobně vyšumí do ztracena.

A jaký je závěr této mé politické úvahy? Nechce to návrat ke komunizmu, my kteří jsme ho zažili o tom víme své, chce to ale, aby se politici starali nikoliv o své majetky, výdělky a výhody, ale vyjednáváním trpělivých kompromisů mezi levicí a pravicí mysleli více na ty, kterým vládnou a zařizují jim život regulovaný, pokud možno, rozumnými zákony, které neumožní podnikání podvodníkům, a když už se nějaký vyskytne, postarají se - prostřednictvím úspěšných policistů a neúplatných a spravedlivých soudců - o jeho, hlavně včasné, a tím také účinné potrestání. To je ale takřka, obzvláště v našich rozhádaných poměrech, nesplnitelné přání a proto bych nikdy nechtěl být politikem a vlastně politikům ani nezávidím jejich vysoké platy, které jsou u pilných , pracovitých politiků zasloužené.

Setkání s chátrajícími zámky a jiným stavebními památkami v tomto roce při fotografování u nás mne inspirovalo k úvaze, proč u nás tak nepochopitelně tyto objekty chátrají.

Každý pátek ve 21.00 hodin mám příležitost přesvědčovat se v pořadu Klingendes Oesterreich (Znějící Rakousko) na satelitní stanici Bayern alfa (BR Alpha), že ve srovnatelné zemi, co do počtu obyvatel a plochy státu, v sousedním Rakousku, jsou poměry v uchovávání památek diametrálně odlišné od našich. Pořadem provádí bývalý horolezec a horský vůdce a provozovatel horské chaty Sepp Forcher a mezi nádhernými ukázkami, hlavně z vysokohorské z přírody Rakouska navštěvuje zámky,hrady, a kostely v bezvadném, udržovaném stavebním stavu, se stovky let starými freskami, sochami a dřevořezbami. Divákovi se tají dech nad tou nádherou. Pořad nevynechává ani kolem stovky a více let stará, selská, dřevěná, udržovaná staven s jejich rázovitými, sympatickými obyvateli.

Pořad je doprovázen vystoupením lidových souborů, čítajících někdy několik desítek zpěváků nebo hudebníků, ale i duet, terčet a kvartet, jak zpěváků tak hudebníků, kteří bezvadně ovládají svoje nástroje a svůj hlas a podle jejich vizáže a upracovaných rukou je poznat, že se nejedná o profesionální muzikanty, ale o amatéry,kteří si zpříjemňuji těžký život osamělých horalů a chovatelů dobytka hudbou. Proto se pořad také nazývá znějící Rakousko. Doporučuji tuto pastvu pro oči a sluch všem divákům, kteří hledají kulturní pobavení alespoň na 3/4 hodiny týdně mezi brakem reality shows, tak pozorně mnohými diváky, pro mne nepochopitelně, sledovaných. Obávám se, že dnes už neplatné rčení , co Čech to muzikant se bude muset nahradit novým, pravdivým rčením, co Rakušák, to muzikant. Uvítal bych na svém WEBu, v návštěvní knize, názory diváků,kteří se na mé doporučení nechají zlákat ke sledování tohoto pořadu

A nyní už k fotkám roku 2002:

Kdo má tu trpělivost prohlížet mé fotky na WEBu, si jistě všimne, že v roce 2002 jsem převážně fotil zámky, hrady a tvrze. Zúčastnil jsem se výsledky svého fotografování na vydání knihy nakladatelství Kartografie, 888 hradů zámků a tvrzí a uspěl jsme svými 77 fotkami jako třetí autor za prvními dvěma proesionály s počtem fotek 138 a 89 fotek. S fotografováním zámků,hradů a tvrzí jsem začal už ve druhé polovině roku 2001, po návratu z daleké ciziny (viz předmluvu k roku 2001 E). V té době jsem také fotil nejrůznější památky a zajímavosti, které jsem pak uplatnil v další knize Kartografie, 999 turistických zajímavostí. Pro pozdní nástup do „soutěže“ u této knihy jsem v ní ale umístil jenom 10 svých fotografií

(26194 – 26209) jsou obrázky z provozu naší veterinární kliniky, z operace močového měchýře psa, se zajímavým, roztřepeným močovým kamenem, z pitvy psouna prériového a z ošetření srnce z volné přírody , který k nám byl dovezen v traumatickém šoku po střetu s motorovým vozidlem na silnici.
(26213 – 26260) jsou obrázky hradů Zbořený Kostelec, Zlenice= Hláska ( 2 fotky), Stará Dubá,( 2 fotky), zámku Sázava, hradu Talmberk, zámku Zásmuky nad vodou, oblouků zámku Suchdol, tvrze Malešov nad vodou, kostela v Pašince a dvou věží tvrzí v Královicích a Tuchorazi

(26261 – 26317)jsou obrázky z cesty na severní Moravu, a to tvrze Malotice, zámků Dobřenice, Mystěves, Hoříněves, Opočno, Častolovice (2 fotky), hradní věže hradu Žamberk, a na Jesenicku zámku v Branné, tvrze Jeseník, hradu Rychleby, zámku Javorník, hradu Koberštejn a Edelštejn.

(26319 – 26346) Po návratu z Moravy jsem fotil v Praze a v okolí Prahy zajímavou kruhovou tvrz v Praze-Chodově, zámek ve Vinoři, hradní věž hradu Jenštejn, zámek v Brandýse nad Labem, věž v Tuklatech, zámek Čelákovice a v Lysé nad Labem,věž hradu Týnec nad Sázavoua hrad Kozí hřbet= Kozí hrádek)

(26348 – 26362) Na Sedlčansku a Benešovsku jsem fotil zámky Červený hrádek a Kosova Hora, tvrz Mrač , dálkový pohled na zámek Konopiště, tvrz Popovice, zámek Smilkov, malebný hrad Kouty, a zámek Neustupov.

(26365 – 26368) jsou dva obrázky z okna hotelu na řeku Rýn v Duesseldorfu v NSR, u veletržního výstaviště Na řece mne zaujala kontejnerová říční loď, remorkéry a loď v osobním přístavišti Rýna

(26377 – 26401)jsou už opět obrázky z Česka, a to zámků Škvorec, Poděbrady, Křinec, Dětenice, Luštěnice, Horky nad Jizerou, Benátky nad Jizerou, Mělník, Hořín, Liběchov , Vidim a hradu Houska,

(26404 – 26456) Obrázky z Máchova kraje uvádí fotka Malého a Velkého Bezdězu s hradem Bezděz, zámek Doksy, hrad Starý Bernštejn a zámek Nový Bernštejn, zajímavou věž s úzkým schodištěm tvrziště Jiljov, zámku Stvolínky, červeného domu v České Lípě, zámku v Zahrádkách , který před léty vyhořel, hradu Jestřebí, zámku v Zákupech, a na Novoborsku hrad Svojkov a Sloup, zajímavou skálu se zbytky hradu Milštejn, z jehož tvrdé skály, jak napovídá počeštěný německý název, se vyráběly kdysi mlýnské kameny ( 2 fotky), na Děčínsku zámek v České Kamenici.

(26466 – 26486) Cestou do Šluknovského výběžku jsem nafotil zajímavé zbytky alespoň základů malých hrádků, které se v lese nacházejí na – místy - špatně značených anebo vůbec neznačených příchozích cestách , Chřibského hrádku, Brtnického hrádku, a dostal jsem se do malebného údolí říčky Křimice u Kyjova se zajímavou kuželovoitou skálou pod Kyjovským hrádkem a vyfotil jsem chátrající renezanční zámek ve Šluknově.

(26493 – 26517)Na Mladoboleslavsku jsem vyfotil zámky v Bezně, Krnsku, Mladé Boleslavi a zajímavou zříceninu hradu Michalovice, v Máchově kraji zámek Mnichovo Hradiště, Bělá pod Bezdězem, hrad Ralsko, který byl po dobu, kdy nás obsadila sovětská armáda nepřístupný a zbyly po ní azbukou pasné nápisy na hradních zdech ( 3 fotky)

(26519 – 26538) Na Benešovsku jsem vyfotil zámek ve Vlašimi, na Litoměřicku zámek Roudnice nad Labem, Budyně nad Ohří, Žitenice, Liběšice.

(26546 – 26615) V Praze a okolí Prahy jsme vyfotil Trojský zámek, a zámky v Měšicích , Lobkovicích, Liblicích, Veltrusích Nelahozevsi, Dobřichovicích , na Hořovicku a Berounsku zámek v Osově, Leontýnský zámek , na Lounsku a Kladensku zámek Smečno, Vraný, Budeničky, mohutný hrad Chvatěruby, zámek v Hostivicích, u silnice na Karlovy Vary zámek v Krušovicích, opět na Lounsku hrady Pravda ( 2 fotky), zámek Nový Hrad, Líčkov, a zámek v Bílině.

(26620 – 26685) V Podkrušnohoří jsem vyfotil zámek v Lítvínově, hrad Osek zvaný také Rýzmburk, zámky v Duchcově, Červený Hrádek u Jirkova, hrad Hasištejn , hrad Vrabinec a na Děčínsku zámek Děčín, lovecký zámeček Kristin Hrádek a opět v Podkrušnohoří ruinu kláštera u Bohosudova, zámek Teplice s hradem Doubravská hora nad městem a zámek Světec

(26688 – 26754) V  Českém Středohoří jsem vyfotil zámek v Milešově, horu Milešovku, hrad Házmburk, zámeček v Pátku, a znovu v Podkrušnohoří mohutný hrad Egrberk, zvaný též Lestkov, zámek v Klášterci nad Ohří, hrady Šumburk také zvaný Šumná , Perštejn , Himlštejn, v Jáchymově vyfotil věž hradu Freudenstein, , věž hradu Nejdek , lovecký zámeček Favorit, mohutný hrad Hartenberk a u Františkovýn lázní poslední dva hrady Starý Rybník a Skalná.

Kvůli uzávěrce příjmu fotek do knihy 888 hradů zámků a tvrzí jsem už další objekty nefotil

(26777 – 26805) jsou záběry z povodně roku 2002,která velmi poškodila nejen Prahu a další města v České republice, ale i Průhonický park, z něhož pocházejí snímky pořízené několik dnů po skončení povodně a opadnutí vody.Velkou vodou bylo podemleto více stromů a poškozeno bylo i několik jezů.

(26885) je snímek vzácného pacienta naší kliniky, malého lvíčete, které je na snímku chováno na rameni.

(26909 – 26944) jsou snímky několika dramatických pádů z Velké Pardubické roku 2002, ve které zvítězil podruhé německý žokej Peter Gehm , tentokrát na koni Maskul

(26985 – 27035) jsou snímky z podzimního Průhonického parku,z převážně lesních úseků, které utrpěly po povodni roku 2002 poměrně málo.26194R.jpg

26195R.jpg

26202R.jpg

26205R.jpg

26209R.jpg

26213R.jpg

26214R.jpg

26218R.jpg

26220R.jpg

26223R.jpg

26234R.jpg

26236R.jpg

26239R.jpg

26244R.jpg

26248R.jpg

26252R.jpg

26255R.jpg

26260R.jpg

26261R.jpg

26265R.jpg

26266R.jpg

26267R.jpg

26272R.jpg

26274R.jpg

26277R.jpg

26280R.jpg

26287R.jpg

26291R.jpg

26297R.jpg

26300R.jpg

26311R.jpg

26317R.jpg

26319R.jpg

26320R.jpg

26321R.jpg

26326R.jpg

26329R.jpg

26332R.jpg

26335R.jpg

26339R.jpg

26346R.jpg

26348R.jpg

26349R.jpg

26351R.jpg

26352R.jpg

26356R.jpg

26360R.jpg

26361R.jpg

26362R.jpg

26365R.jpg

26368R.jpg

26377R.jpg

26379R.jpg

26380R.jpg

26384R.jpg

26387R.jpg

26389R.jpg

26390R.jpg

26395R.jpg

26397R.jpg

26398R.jpg

26400R.jpg

26401R.jpg

26404R.jpg

26406R.jpg

26408R.jpg

26409R.jpg

26413R.jpg

26420R.jpg

26428R.jpg

26432R.jpg

26433R.jpg

26436R.jpg

26439R.jpg

26440R.jpg

26442R.jpg

26454R.jpg

26456R.jpg

26466R.jpg

26468R.jpg

26474R.jpg

26479R.jpg

26485R.jpg

26489R.jpg

26493R.jpg

26498R.jpg

26500R.jpg

26501R.jpg

26505R.jpg

26508R.jpg

26511R.jpg

26516R.jpg

26517R.jpg

26519R.jpg

26525R.jpg

26526R.jpg

26527R.jpg

26533R.jpg

26534R.jpg

26538R.jpg

26546R.jpg

26549R.jpg

26551R.jpg

26553R.jpg

26556R.jpg

26558R.jpg

26564R.jpg

26566R.jpg

26568R.jpg

26571R.jpg

26575R.jpg

26578R.jpg

26580R.jpg

26581R.jpg

26587R.jpg

26592R.jpg

26593R.jpg

26603R.jpg

26607R.jpg

26611R.jpg

26615R.jpg

26620R.jpg

26627R.jpg

26633R.jpg

26641R.jpg

26648R.jpg

26651R.jpg

26652R.jpg

26663R.jpg

26676R.jpg

26679R.jpg

26680R.jpg

26685R.jpg

26688R.jpg

26689R.jpg

26695R.jpg

26698R.jpg

26699R.jpg

26702R.jpg

26708R.jpg

26712R.jpg

26715R.jpg

26719R.jpg

26728R.jpg

26731R.jpg

26740R.jpg

26741R.jpg

26744R.jpg

26746R.jpg

26753R.jpg

26754R.jpg

26777R.jpg

26784R.jpg

26788R.jpg

26797R.jpg

26805R.jpg

26885R.jpg

26909R.jpg

26933R.jpg

26944R.jpg

26985R.jpg

27011R.jpg

27025R.jpg

27026R.jpg

27028R.jpg

27035R.jpg